Pytanie Q1 Cross Country 2x4:

Ile ważył znaleziony meteoryt?

 

Pytanie Q1 Rally 4x4:

W którym roku został odnaleziony meteoryt?

 

 

 

Odpowiedź wpisz w odpowiednim miejscu na karcie drogowej. 

Przeprawa przez rzekę w Borównie istniała od niepamiętnych czasów, na pewno była już we wczesnym średniowieczu. Jak dowodzą badania archeologiczne, w ciągu lewobrzeżnych nadwiślańskich wzgórz, między VIII a IX wiekiem funkcjonowała pomorska osada obronna. W X i XI stuleciu była to piastowska strażnica strzegąca szlaku handlowego wiodącego z Wielkopolski na Pomorze i wiślanej granicy z pogańskimi Prusami. Załoga polska opuściła strażnicę prawdopodobnie kilka lat przed rokiem 1034 wyznaczającym śmierć Mieszka II (pozbawionego godności królewskiej i faktycznej władzy w 1031 r.). To także lata tzw. reakcji pogańskiej.

 

Dziś miejsce to nazywa się (ze względu na jego kształt) grodziskiem Talerzyk. Roztacza się z niego przepiękny widok na dolinę Wisły i znajdujący się na prawobrzeżnych wzgórzach Starogród.

Przeprawa między Topolnem a Borównem wykorzystana została we wrześniu 1939 roku przez Wehrmacht, desant obserwował sam Hitler.

 

Trochę powyżej Borówna w lutym 1945r wojska rosyjskie zbudowały na Wiśle most lodowy. Na lodzie kładziono słomę i gałęzie wierzbowe (faszyna) i polewano wodą. Utworzyła się gruba poduszka faszynowo–słomiano–lodowa dla przejazdu lekkich pojazdów, a przede wszystkim piechoty. Tą przeprawę wykorzystywano aż do wiosny, kiedy lód pokruszył się i wszystko popłynęło z biegiem Wisły. 

Największy fragment meteorytu Schwetz (Świecie) został przewieziony do Berlina, gdzie znajduje się do dziś. Według Pokrzywnickiego (1964) waży on 10,178 kg.