Jaskinie gór Bihor, śladami warowni Transylwani, Karpaty i przełęcz Transfagarasan, Bucuresti - Mały Paryż. 7-mio dniowa wycieczka objazdowa po najważniejszych atrakcjach turystycznych Rumunii 08-15.07.2017

 

Charakter wycieczki

Rumunia 08-15.07.2015

Dostępny dla

Zobacz wcześniejsze wyprawy do Rumunii 

 

Szczegółowy program podróży:

 

Sobota - indywidualny dojazd do miejsca spotkania - pensjonatu w pobliżu miejscowości Oradea. Nocleg w pensjonacie lub namiotach. Kolacja integracyjna gdzie na wszystkich czekają tradycyjne przysmaki i palinka. 

 

Dzień 1.

Po śniadaniu wyruszamy do zwiedzania jaskiń. Jako pierwsza: Peștera Meziad najdłuższa jaskinia w Rumunii (4,750m długości, kilka poziomów korytarzy). Po obiedzie pojedziemy do Peștera Ursilor uważaną za najpiękniejszą rumuńską jaskinię i znaczącą atrakcję turystyczną w regionie i kraju. Zachwyca swoimi licznymi stalaktytami i stalagmitami. Jaskinia składa się z dwóch poziomów, jednak dolny stanowi ścisły rezerwat i jest zamknięty dla turystów. W grocie panuje stała temperatura około 10 C. Następnie przejad do miejscowości Deva, gdzie po zwiedzaniu ruin warowni udamy się na biwak. Trasa tego dnia ok. 185 km.

 

Dzień 2

Po śniadaniu krótki przejazd do Hunedoary i zwiedzanie Castelul Corvinilor - średniowiecznego zamku pełnego legend i historii. Póżniej przejazd do Sibiu, gdzie czeka nas zwiedzanie muzeum tradycyjnej kultury ludowej oraz wyjątkowa starówka Hermannstadt z trzema placami okalanymi saksońskimi domami z "wolimi oczami" na dachach. Przejdziemy przez żelazny Most Kłamców, o ile nie runie zgodnie z legendą, do XVI-wiecznego ratusza i kościoła Jezuitów. Wieczorem kierując się w stronę gór Fagarasan dojedziemy na obozowisko nad rzeką. Trasa zaplanowana na ten dzień to ok. 190 km.

 

Dzień 3

Niesamowite rumuńskie Karpaty. Tego dnia wjedziemy najbardziej krętą i widokową trasą Transfagarasan na przełęcz nad jeziorem Balea 2042m n.p.m. Po krótkim odpoczynku na przełęczy, zjedziemy na południową stronę gór Fagarskich do zapory na sztucznym jeziorze Vidraru (trasa i zapora znana z programu Top Gear). Po czym udamy się do prawdziwego zamku Drakuli - Catatea Poienari zbudowanego przez Vlada Palownika. Zwiedzanie ruin to spore wyzwanie, ponieważ jedyna droga, która prowadzi do warowni to ścieżka z 1480 schodami..... Z tymi, którym uda się zejść pojedziemy do Curtea De Arges, gdzie po zwiedzaniu Monastyru udamy się na nocleg w pensjonacie. Trasa 175 km.

 

Dzień 4

Bine ați venit la București. Tego dnia zaraz po śniadaniu ruszamy do stolicy. Do pokonania mamy 155 km więc dojedziemy do celu około południa. Przejedziemy przez centrum trasą wycieczkową, podziwiając wspaniałą architekturę miasta - zwanego Małym Paryżem. Kolejnym przystankiem będzie Pałac Parlamentu Palatul Parlamentului  - jeden z największych budynków na świecie - niechlubny owoc megalomanii  Nicolae Ceaușescu. Ci, którzy "Uciekli z Bukaresztu" w naszym escape roomie wiedzą o co chodzi :-). Po zwiedzaniu przemaszerujemy Bulwarem Unirii do ścisłego starego centrum miasta. Tu przekonamy się jak wygląda Bukareszt nocą. Setki knajpek, barów i ogródków piwnych zawsze są pełne ludzi z całego świata. Późnym wieczorem przejazd na nocleg. Trasa zaplanowana na cały dzień ok 190 km.

 

Dzień 5

Plan na dziś 3 zamki Siedmiogrodu. Zaraz po śniadaniu ruszamy do Sinaii - gdzie w Castelul Peleş, dawnej letniej rezydecji królów Rumunii, będziemy podziwiać liczne kolekcje broni i zbroi, szkła, sreber, zegarów i witraży. Następnie pojedziemy do Branu, gdzie zwiedzimy zamek Draculi - ten znany z filmowej adaptacji legendy o hrabim wampirów. Nie będziemy tracić czasu na dalekie przejazdy. Zaledwie kilkanaście kilometrów od Branu znajdziemy chłopski zamek Rasnov, który nie pełnił na co dzień funkcji mieszkalnych, ale służył lokalnej społeczności wiejskiej, która go budowała i utrzymywała, jako schronienie w razie niebezpieczeństwa. Po zwiedzaniu przejazd w stronę Poiana Brasov na nocleg w namiotach. Trasa ok. 130 km.

 

Dzień 6

Po śniadaniu zwiedzamy Brasov - ważne rumuńskie miasto założone przez Krzyżaków, podbite przez Węgrów, w latach 50-tych nazywane Miastem Stalina a będące najbardziej na wschód wysuniętym miastem Siedmiogrodu. Piękna starówka z XV-wiecznym ratuszem, Czarną Katedrą i Białą Basztą zachwyci wszystkich. Po południu skierujemy się na północ, gdzie dojedziemy do ruin warowni Rupea i obronnego monastyru w Viscri. Trasa na dziś ok. 150 km, nocleg w namiotach.

 

Dzień 7

Ostatni dzień zwiedzania i naszym zdaniem najpiękniejsze maisto Siedmogrodu - Sighisoara. Jest to jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej, który zachwyca kolorowymi uliczkami, licznymi murami obronnymi i bramami i wieżą zegarową. Przejdziemy się drewnianymi schodami, którymi codziennie żacy chodzili do szkoły (jak to zwykle bywa mieli pod górkę i to niezłą...). W najwyższym miejscu, tuż obok starej szkoły znajduje się gotycki kościół ewangelicki i zabytkowy cmentarz. Noc spędzimy na campingu Shighisoara. Na miejscu będzie możliwość wynajmu domków campingowych, pokojów hotelowych lub rozbicia namiotów. Wieczorem wspólna kolacja, podsumowanie wyjazdu i zakończenie wyprawy.

 

Dzień 8

Po śniadaniu powrót do Polski. 

Miejsce zbiórki: 

 

Koszty dodatkowe:

 

Noclegi ok. 300 LEI/os.

Bilety wstępu ok 250 LEI/os.

(dla dzieci zniżki wg cenników)

Parkingi płatne  ok. 100 LEI/samochód.

 

Informacje dodatkowe:

 

Zwiedzanie Pałacu Parlamentu tylko z ważnym dowodem lub paszportem (dzieci również)

 

Niezbędne wyposażenie:

CB Radio

Nawigacja GPS

Telefon GSM z roamingiem

Sprzęt biwakowy: namioty, śpiwory, krzesełka, stoliki, naczynia, sztućce, kuchenka, kanister na wodę itp. obuwie i ubrania odpowiednie do zwiedzania jaskiń i wycieczek górskich (w jaskiniach i górach bywa naprawdę chłodno nawet w środku lata), 

 

Minimalna ilość samochodów 3 maksymalna 10 - ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!!!

 

Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego wymagana wpłata zaliczki 450 PLN. Prześlemy Ci umowę do podpisania. Pozostała kwota płatna przed wyprawą.

 

Osoba kontaktowa:

 

Czarek

+48 691 014 220 

cl@grupaotc.pl

 

Powrót do poprzedniej strony

Rumunia

8-15.07.2015